Alpinista przemysłowy to zawód wymagający niezwykłej sprawności i siły fizycznej, jak również opanowania i sporych umiejętności. Praca w tym zawodzie kojarzy się najczęściej z pasjonatami wspinaczek górskich i podbijaniem górskich szczytów. czym więc się zajmuje alpinista przemysłowy?

 

Czym się zajmuje alpinista przemysłowy?

 

Alpinista przemysłowy, inaczej zwany technikiem dostępu linowego wykorzystuje techniki pracy i operowania na wysokościach znany alpinistom górskim i grotołazom. Technik alpinistyczny wykorzystuje liny w podwieszeniu lub podparciu do wykonywania prac na różnych wysokościach, w których niemożliwe jest użycie sprzętu tradycyjnego jak rusztowania, podnośniki czy drabiny. Alpinizm przemysłowy znajduje swoje zastosowanie w usługach sprzątających, jak mycie szyb i okien, mycie i czyszczenie dachów z różnego rodzaju zanieczyszczeń, przemywanie zadaszeń, udrożnianie kominów, a także czyszczenie i odrdzewianie konstrukcji stalowych. Drugim podłożem usługowym oferowanym przez alpinistów przemysłowych są wszelkie prace konserwacyjne, typu naprawy fasad i dachów, tynkowanie, odrestaurowywanie wysokich konstrukcji, malowanie dachów i elewacji, a nawet przeglądy platform wiertniczych. Dodatkowo alpinista przemysłowy zatrudniany jest do wieszania wszelkiego rodzaju reklam, neonów, szyldów oraz do montażu anten.

 

Jak zostać alpinistom przemysłowym?

 

Przede wszystkim, aby zostać alpinistom przemysłowym należy wykonać badania lekarskie. Do wykonywania prac na wysokościach, zatrudniane są osoby posiadające określone cechy psychiczne, nie lękające się wysokości, potrafiące w sprawny sposób poruszać się na nieugruntowanym terenie i dysponujące specjalnymi uprawnieniami. Takie badania obejmują konsultacje okulistyczne, neurologiczne oraz laryngologiczne i zazwyczaj trzeba je powtarzać co 2 lub 3 lata. Żaden zawód specjalistyczny z uwzględnieniem niebezpiecznych warunków pracy, nie może się odbyć bez podstawowego szkolenia BHP. Szkolenie z zakresu bezpieczeństwa jest obowiązkowym dokumentem do podjęcia prac na dużych i małych wysokościach.

Obecnie każda osoba podejmująca się pracy na wysokościach powinna ukończyć szkolenie wysokościowe IRATA udokumentowane certyfikatem szkoleniowym. Samo szkolenie trwa 30 godzin i można je odbyć dopiero po ukończeniu 18 roku życia.

Certyfikat IRATA jest najbardziej rozpoznawalnym i cenionym szkoleniem na całym świecie, uprawniającym do wykonywania prac wysokościowych nie tylko w Polsce.

Dodatkowym szkoleniem uzupełniającym jest praktyka z zakresu prawidłowego użycia i przeglądu specjalistycznego sprzętu, chroniącego przed upadkiem z wysokości.

Alpinista przemysłowy

 

Kiedy warto zwrócić się o pomoc fachowców?

Z roku na rok zakres usług alpinizmu przemysłowego coraz bardziej się poszerza, a prace na wysokościach możemy oglądać każdego dnia z okien naszych domów czy biur. Warto zaznaczyć, że alpinista przemysłowy pracuje na wysokości znajdującej się co najmniej 1 metr nad poziomem podłoża, z tego względu można zatrudnić takiego fachowca nawet do budowy lub remontu prywatnego domu jednorodzinnego.

Alpinista przemysłowy może pomalować elewację Twojego domu, wyremontować lub pomalować dach, a także usunąć nadmiar śniegu w okresie zimowym. Zajmie się także udrożnianiem rynien oraz montażem anten telewizyjnych.

Większość alpinistów przemysłowych angażowanych jest do wykonywania prac na wysokościach przez firmy posiadające swoje biurowce w wysokich budynkach. Zwisających na linach alpinistów możemy zobaczyć, podczas dokładnego zewnętrznego mycia szyb, zawieszania siatek przeciw ptakom, a także w momencie wieszania reklam promocyjnych naszego pracodawcy.