W dzisiejszych czasach coraz bardziej rośnie popyt na prace wysokościowe. Umycie szyb i okien, udrożnienie rynien, założenie reklam to tylko część zadań jakie wykonują alpiniści przemysłowi. Czym dokładnie cechuje się ten zawód?

Kto wykonuje prace wysokościowe?

Prace wysokościowe niestety nie należą do łatwych zawodów, a ich wykonanie wiąże się ze sporymi umiejętnościami. Osoba zajmująca się wykonywaniem tego typu usług nazywana jest alpinistą przemysłowym. Jak się stać takim alpinistą?

Przede wszystkim niezbędną rzeczą, aby móc wykonywać prace wysokościowe, to odbycie szkolenia BHP z zakresu bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo na wysokościach jest najważniejszym punktem, gdyż jeden mały błąd, może kosztować upadkiem z dużej wysokości i skończyć się dotkliwym uszczerbkiem na zdrowiu lub nawet śmiercią.

Wielu z nas odbiera mylne wyobrażenie o wysokości na jakiej pracuje alpinista przemysłowy. Usługi alpinistyczne zaczynają się już od 1 metra od podłoża i mogą służyć zarówno pracom na dużych konstrukcjach i budowlach, jak i na domach jednorodzinnych. Zazwyczaj tego typu pracą interesują się osoby, które miały już wcześniej styczność ze wspinaniem, zabezpieczeniami i linami. Takie wstępne doświadczenie posiadają osoby pracujące wcześniej na ściankach wspinaczkowych, w parkach linowych, lub uprawiające wspinaczki alpinistyczne w górach.

Alpinizm przemysłowy – jak poznać profesjonalną firmę?

Firmy profesjonalnie wykonujące prace wysokościowe, muszą mieć do tego wysoko wykwalifikowany i doświadczony zespół. Zdobyta wiedza na temat różnego rodzaju powierzchni, sposobie poruszania się na konkretnej wysokości i formie zabezpieczenia, pozwalają na pewniejsze i sprawniejsze wykonywanie prac alpinistom. Przede wszystkim kadra pracownicza musi posiadać dokument potwierdzający odbyte szkolenie BHP. Bezpieczeństwo swoje, kolegów jak i innych osób znajdujących się w zasięgu prac, jest priorytetem. Ponadto, warto upewnić się czy osoby zatrudnione w danej firmie posiadają ukończone szkolenia wysokościowe, jak np. szkolenie IRATA. Certyfikat IRATA jest najbardziej rozpoznawalny dokumentem na całym świecie. Posiadanie go, daje więc możliwość wykonywać prace wysokościowe również za granicą. Ten kurs nie jest obowiązkowy, ale z pewnością każda profesjonalna firma będzie mogła pochwalić się takim dokumentem.

Dlaczego warto wynająć usługi alpinistyczne?

Obecnie coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wynajem profesjonalnej firmy wykonującej prace wysokościowe. Przede wszystkim, posiadając oszklony biurowiec, alpiniści przemysłowi z łatwością i precyzją umyją okna lub szyby, framugi, rynny oraz elewację. Dzięki specjalistycznemu sprzętowi, potrafią, w bardzo szybkim czasie uporać się nawet z najbardziej zabrudzoną powierzchnią. Dodatkowo można też zlecić usługi antykorozyjne, zabezpieczające framugi przed rdzewieniem oraz mycie szklanych zadaszeń nad głównym wejściem. Usługi alpinistyczne, powieszą także reklamy z logo firmy, różnego rodzaju banery reklamowe z aktualnymi ofertami, a także neony. Twoje zlecenie może także obejmować naprawę elektryki lub usługi spawalnicze, gdy chcemy zamontować szyld. Usługi alpinistyczne możemy także wynająć do naszego domu lub mieszkania. Gdy zimą zbiera się coraz grubsza warstwa śniegu na dachu, alpiniści przemysłowi usuwają śnieg oraz lód a także lodowe zwisające kolce. Zajmują się także montażem lub demontażem kominów, a także ich naprawą i odrestaurowaniem. Mycie i renowacja dachów także należy do ich zadań specjalnych, jak również malowanie dachów i elewacji.

malowanie na wysokości

Gdzie szukać fachowego sprzętu do prac na wysokościach?

Każde poszukiwania warto zacząć od zaglądnięcia do Internetu. Wpisując frazę „prace wysokościowe Poznań”, wyświetli Wam się wiele rozmaitych pozycji firm nie tylko dotyczących usług alpinistycznych, ale także sklepów z akcesoriami górskimi, jak np. firma ALPIN – sklep górski. Wchodząc w zakładkę „prace wysokościowe” znajdziemy profesjonalny sprzęt i akcesoria różnych marek, niezbędny do wykonywania prac na wysokościach, które są do kupienia w tym sklepie.

Dodatkowo można sklep odwiedzić stacjonarnie lub zrealizować zamówienie telefonicznie. Wykwalifikowana obsługa na pewno postara się fachowo doradzić w wyborze odpowiedniego sprzętu.