Uprawnienia do pracy na wysokości są coraz bardziej popularnymi uprawnieniami, zdobywanymi przez wiele osób. Prace na wysokości stały się coraz bardziej popularne, dzięki czemu rynek pracy znacznie się poszerzył. Zdobycie takich uprawnień daje większe możliwości zatrudnienia, staranie się o lepszą pracę czy podwyżkę w aktualnej pracy. Dzięki nim będziecie mogli wykonywać więcej czynności i być lepszymi pracownikami. Takie uprawnienia do pracy na wysokości mogą przydać się szczególnie: budowniczym i monterom, pracownikom platform wiertniczych, kaskaderom, konserwatorom linii elektrycznych, pracownikom, którzy będą mieli za zadanie mycie okien w biurowcach lub pracownikom, którzy mają być odpowiedzialni za czyszczenie i malowanie elewacji budynków. Jednak nie tylko. Prac na wysokości jest aktualnie bardzo dużo do wykonywania. Pracy więc z tym uprawnieniem nie zabraknie. Dla własnego bezpieczeństwa i według przepisów należy jednak przejść pełne szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ze znajomości przepisów bezpieczeństwa.

Obowiązujące przepisy, zgodne z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy mówią, że praca na wysokości, jest to praca, którą pracownik wykonuje na powierzchni znajdującej się co najmniej 1 metr od podłogi lub ziemi. Jest to według przepisów praca szczególnie niebezpieczna. Dlatego, aby wykonywać prace na wysokości, należy przejść specjalne szkolenia.

 

Jaki kurs na uprawnienia do pracy na wysokości powinienem odbyć?

badania wizualnePraca na wysokościach może być bardzo niebezpieczna dla pracowników. Wiąże się z niebezpieczeństwem upadku ze znacznej wysokości. Dlatego do prac na wysokości powinniśmy przejść specjalne szkolenie. Takie szkolenie powinno obejmować zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Zorientuj się, czy kurs, który wybrałeś spośród wielu dostępnych w internecie, spełnia podstawowe wymagania, które zapewnią Ci bezpieczeństwo pracy. Na dobrym kursie, po którym zdobędziesz odpowiednie uprawnienia do pracy na wysokości, powinny być poruszone zagadnienia związane z: organizacją i przepisami prawnymi, które dotyczą pracy na wysokości. Powinieneś dowiedzieć się bardzo dużo na temat: praca na wysokości bhp.

 

Poruszone zagadnienia powinny dotyczyć charakterystyki pracy, zagrożeń, przyczyn typowych wypadków i ich profilaktyki. Musisz dowiedzieć się, że masz także prawa i obowiązki, wykonując prace na wysokości. BHP uprawnia Cię i nakazuje do przestrzegania przepisów i w razie czego pociąga Ciebie lub pracodawcę do odpowiedzialności. Na dobry kursie dowiesz się jakie są rodzaje prac na wysokości, jakie istnieją środki ochrony indywidualnej dla pracowników. Kurs i szkolenie powinno Cię przygotować do wykonywania prac w praktyce nie tylko w teorii. Musisz poznać punkty asekuracyjne i stanowiska, jak je zakładać i jak z nich korzystać. Nauczysz się wiązania węzłów, tych podstawowych jak i tych co mogą uratować Ci życie. Powinieneś dowiedzieć się również, w jaki sposób udzielić pomocy sobie i kolegom z pracy w razie wypadku. Organizacja miejsca pracy nie jest wcale taka łatwa, dlatego warto przećwiczyć ją zanim udamy się na prawdziwe wysokości.

 

Kiedy można zacząć pracować na wysokości?

usługi spawalniczeWykonywanie prac na wysokości (np. spawanie, montaż konstrukcji stalowych, badania NDT) możemy rozpocząć, gdy posiadamy odpowiednie orzeczenie lekarskie, które uprawnia nas do pracy. Lekarz podpisuje, że nie mamy żadnych przeciwwskazań, ani fizycznych ani psychicznych. W takim orzeczeniu należy zaznaczyć, czy ma być to praca do 3 metrów wysokości czy powyżej. Do rozpoczęcia pracy konieczne będzie przejście odpowiedniego kursu czy szkolenia. Dodatkowo pracodawca musi zapoznać Cię ze stanowiskiem, specyfiką pracy i wysokością, na jakiej będziesz pracował. Musisz przejść oddzielne szkolenie BHP oraz zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami wynikającymi z pracy. Pamiętajcie, aby nie rozpoczynać pracy bez odpowiednich środków ochrony. Pracodawca musi zapewnić Wam wszystko, co jest konieczne, abyście byli bezpieczni i dokładnie przeszkolić Was z obsługi tych przedmiotów. Musicie też podpisać zgodę, że znacie czynniki ryzyka zawodowego i zgadzacie się na taką pracę.

Jak widzicie, sporo jest formalności związanych z pracą na wysokości. Jest to jednak zawód przyszłości, a odpowiedni i dobry kurs zapewni Wam bezpieczeństwo i komfort wykonywania prac.